طرح جامع شهر نطنز این بار با مشارکت مردم تدوین می شود شهرداری نطنز

  امروز شمسی

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
  قوانین شهرداری  قوانین شهرداری   مناقصه ها و مزایده ها  مناقصه ها و مزایده ها   ارسال مطلب و خبر  ارسال مطلب و خبر   تماس با ما  تماس با ما   جاذبه های گردشگری  جاذبه های گردشگری   گالری عکس  گالری عکس   شورای اسلامی شهر  شورای اسلامی شهر   درباره شهردار  درباره شهردار   معرفی شهر  معرفی شهر   صفحه اول  صفحه اول  

  مطالب برگزيده

  آخرين اخبار
شهردار نطنز در پیامی روز شهرداریو دهیاریها را تبریک گفت
اتراق در پارک ها و بوستان ها ممنوع
اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار نطنز با رئیس دادگستری و دادستان نطنز دیدار و گفتگو کردند
یکمین سالگرد درگذشت نماینده فقید شهرستان نطنز مرحوم مغفور دکتر مرتضی صفاری نطنزی را گرامی می داریم
باغهایی که به عمد آتش زده شوند به هیچ وجه اجازه تغییر کاربری نخواهیم داد/ افراد خاطی به مراجع قضایی معرفی می‌شود
۲۰ هکتار از باغات، زمین های زراعی و مراتع جنب امامزاده عبدالله در آتش سوخت
درحفظ باغشهر تاریخی نطنز کوشا باشیم/هر گونه آتش سوزی و دود را سریعا به آتش نشانی شهرداری نطنز اطلاع دهید
تبدیل رایگان خودروهای عمومی باری و مسافری به دوگانه سوز
ادامه آتش سوزی های گسترده باغات و بی توجهی باغداران به پیام های آتش نشانی شهرداری نطنز
۴۱ مورد آتش سوزی مراتع و باغات به آتش نشانی شهرداری نطنز اعلام شده است
  پربيننده ترين مطالب
  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


  ارسال خبر به ما : چاپ

گفتگوی اجمالی خبرنگار ماهنامه گوهر سبز با شهردار نطنز؛
طرح جامع شهر نطنز این بار با مشارکت مردم تدوین می شود

پیرو درج مطلبي در گوهر سبز با عنوان "آقای شهردار اتاق شیشه ای يا حصار و قلعه سنگی" گفتگویی با علی پيراينده شهردار نطنز انجام شد که به نظر شما گراميان می رسانیم.

  

پیرو درج مطلبي در گوهر سبز با عنوان "آقای شهردار اتاق شیشه ای يا حصار و قلعه سنگی" گفتگویی با علی پيراينده شهردار نطنز انجام شد که به نظر شما گراميان می رسانیم.


طرح جامع شهر نطنز این بار با مشارکت مردم تدوین می شود


گوهر سبز : آقای شهردار نگرانی درباره طرح جديد جامع شهر نطنز این است که مبادا مانند طرح قبلی بدون اطلاع مردم ذی نفع و صرفا بر اساس منافع یک عده یا افرادی از مجموعه شهرداری نوشته شود و مشکلات طرح قبلی تکرار شود؟


شهردار : بله درست است، طرح جامع قبلی شهر نطنز که در سال 88 مصوب شده بود، به شدت مشکلاتی داشت و البته تصور بنده این است که حتی کارمندان وقت شهرداري هم در این موضوع دخیل نبوده اند؛ چرا که اگر بودند دست کم منافع مرتبط با شهرداری در آن لحاظ می شد.

مشکلات طرح جامع شهری بسیار گسترده و جدی بود و طرحی که در آن زمان تدوین شده بود طرحی فاقد هر نوع کارشناسی و بسیار غیر اصولی بود که البته طرح های جامع در تمام کشور همین مشکلات را دارد اما مشکلات طرح نطنز بیش از بقیه بود.
اما چرا چنین طرحی اساسا تدوین شد؟
ظاهرا به دلایل مختلفی از جمله اینکه مشاوران نطنز بسیار ضعیف تر از بقیه جاها بودند و باید به آن ها نمره مردودی داد.
کارشناسانی که روی این طرح نظر داده و آن را تدوین کرده بودند هیچ اطلاعی از شرایط شهر نطنز، محدودیت ها، پتانسیل های خاص شهر و ... نداشته اند و صرفا نشسته اند در تهران و برای نطنز طرح جامع تدوین کردند.

دوم اینکه ظاهرا مجموعه شهرداری و شورای شهر وقت (شورای سوم ) هم دغدغه تهیه این طرح را نداشته اند و نظارت درستي انجام نشده است.

و بی توجهی و عدم مشارکت ذی نفعان دیگر محلی، فرمانداری ، راه و شهر سازی و ... هم در ایجاد این مسئله دخیل بوده است.

راهکار پيشنهادي اداره کل چه بود؟
اما پیرو مشکلات این طرح اداره کل تصمیم گرفت طرح تفصیلی برای شهر تهیه شود که مشخص است وقتی زیر بنای طرحی مشکل داشته باشد حتی طرح تفصیلی نمی تواند مشکلی را حل کند و نهایتا ده درصد تغییر در وضعیت این طرح ایجاد می شد که مشکلات بیش از این ها بود. پس لزوم تغییر اساسی و تهیه دوباره طرح جامع شهری احساس شد
چطور نطنز به عنوان پايلوت تغییر طرح جامع شهری انتخاب شد؟
هر چند شهرداری کافرماي تهیه طرح جامع شهری نیست و متولي آن اداره کل راه و شهرسازی است اما به جهت دغدغه
شش ماه پیش از انتصاب بنده جلسه در این مورد در اداره کل راه و شهرسازی تشکیل شده بود که بعد از انتصاب، بنده به همراه اعضای شورای شهر، مرحوم دکتر صفاری نماینده فقید شهرستان و مدیر کل اداره راه و شهرسازی از استان اصفهان در جلسه شورای عالی استان که با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونین وزرای شورای عالی برگزار شد به ارائه ايرادات طرح جامع نطنز پرداختم که خوشبختانه توانستیم در آن جلسه اعضای شورای عالی استان را مجاب کنیم که طرح جدیدی برای نطنز نوشته شود.

بعدا نطنز به عنوان یکی از پنج شهر کشور به عنوان پايلوت اجرای این طرح انتخاب شد (به همراه اصفهان ، یزد و ...) و هشتاد میلیون تومان اعتبار برای طرح اختصاص يافت.
ما پايلوت ملی هستیم و این یعنی برای اولین بار در مبحث طرح جامع شهری دارد چنین اتفاقی می افتد.

چندی پیش در خبرها خواندیم که کارشناسانی برای تهیه این طرح به نطنز آمده اند چطور میخواهید این بار مردم را هم در نگارش طرح دخیل کنید؟

با توجه به دلایل و رویه نادرست ایجاد طرح قبلی که مبنای آن کار کارشناسانی بود که بدون اطلاع از شرایط شهر نطنز، پتانسیل ها و محدودیت های خاص آن از تهران برای نطنز نقشه تدوین کرده بودند این بار تلاش ما این است که کارشناسان امر که کارشناسان ماهری هستند در جریان تمام مسائل باشند و از نزدیک نسبت به شهر شناخت پیدا کنند که به همین دلیل جلسه ای که به آن اشاره گردید تشکیل شد.
البته این جلسه صرفا به منظور آشنایی برای روند تهیه طرح بود.

طرح جدید ده رویکرد دارد که توجه به همه جوانب شهری را در نظر میگیرد و در آن تصریح شده است که اولا تهیه آن با مشارکت و اطلاع مردم باید باشد و دوم اینکه باید در تهیه آن شفافيت وجود داشته باشد. در خصوص تدوین آن اجماع شود، اینجا بر نقش مردم در انتخاب سرنوشت خود تاکید شد است.

این مشارکت مستقیما اتفاق می افتد؟

اینکه توقع داشته باشیم کارشناسان با تک تک افراد از نزدیک صحبت داشته باشد غیر ممکن است پس به پیشنهاد وزار تخاته یک شورای راهبری تشکیل می شود و از طريق آن کانالی تعیین شود که ارتباط با مردم تسهیل شود.

این کارشناسان در نطنز دفتر محلی ، حضور محلی و استقرار خواهند داشت.

بومی سازی روش پیشنهادی وزارت خانه است.

ما همسان با وزارت راه، يک شورای راهبری طرح جامع خواهیم داشت که وظیفه اين شورای راهبری واقع گرا کردن طرح است.

وزارتخانه مشخص می کند که در شورای راهبري چه کسانی حاضر باشند و اگر بعد
از جلسه اول احساس نیاز شود که باید افراد دیگری هم حاضر باشند حتما این کار انجام خواهد شد. این افراد
نمایندگان ادارات و ارگان های دولتی به اضافه مردم ذی نفع ، مردم مطلع و صاحب نظران و ... می تواند باشد. و خلاصه شورا مجمع نمایندگان دولتی و مردمی است که در این جلسه حضور خواهند داشت.

این شورا کانال اصلی ارتباط مردم و مشاور خواهد بود.

شورای راهبری فرآیند تهیه طرح را تسهيل و به واقع گرایی طرح کمک می کند.
این شورا کمیسیون های مختلفی دارد و در آن برآورد اجرایی طرح هم انجام می شود که البته به معنی تخصیص بودجه نیست بلکه معنای آن اینست که طرح های تدوین شده بر اساس ظرفیت و بودجه شهر باشد و در آن از ايده آل گرایی بیهوده که خارج از ظرفیت مالی باشد پرهیز شود.

"این کار واقعا زمان بر، هزینه بر و انرژی بر است اما ارزش آن را دارد چرا که طرح جامع تا ده ها سال در آینده نطنز تاثیر دارد.

این طرح می تواند آینده نطنز را به فلاکت برساند یا می تواند آن را به اوج برساند."

از مردم عزیز هم انتظار می رود
اکنون که فضا باز است و می توانند نظرات خود را مطرح کنند در این امر مشارکت جدی داشته باشند.
 شماره خبر : 14810    مشاهده : 95    انتشار : 23/10/1398        آرشيو شهری         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

natanz.ir

کلیه حقوق این سایت برای شهرداری نطنز محفوظ است

برنامه نويسی : اصفهان هاست